+370 690 71000

Nepakartojama Sicilija…

Keliauju po šią salą ir savo akimis netikiu.. Kodėl aš čia pirmą kartą? Kodėl nebuvau čia anksčiau? Turbūt galvojau, kad jeigu buvau Sardinijoje, Florencijoje, Neapolyje tai jau mačiau visas gražiausias Italijos vietas. Nė velnio! Sicilija tarsi koks visraktis atrakino duris į mano kelionių ištroškusią, bet jau retai kada nustembančią sielą – aš 10 metų vaikas per Kalėdas  gavęs planšetę :))) Taip, čia liūdnoji mūsų šiuolaikinio gyvenimo pusė, bet dabar ne apie tai. Jeigu keliais trumpais būdvardžiais apie šią salą, tai – turtinga istorija, klestinti gamta, daugiatautė kultūra, smaragdinė jūra, svetingas aptarnavimas. Sakysite, jau sakiau tai apie kitas vietas, gali būti, bet šį kartą sakau tai iš visos visos širdies, o be to, ką aš galiu padaryti, kad pasaulyje nerealių vietų daugiau negu būdvardžių…

sicilia

Sicilija – autonominis Italijos regionas, didžiausia Viduržemio jūros sala, kurios sostinė Palermas. Saloje gyvena apie 5 mln. žmonių, Sicilijos salą nuo žemyno skiria tik 3,5 km. pločio Mesinos sąsiauris. Šioje saloje yra aukščiausias Europos ugnikalnis – Etna, beje, tai vienas aktyviausių pasaulio ugnikalnių. Žinokite, keliaujant Sicilija kaip niekada pajutau tą istorinę dvasią, senuosius laikus, visur kur pažvelgsi vien mitai, legendos, paminklai civilizacijos pėdsakams paminėti ir pan. Anot Homero būtent čia kadaise gyveno ciklopai, apskritai, Italija pagal istorijos ir architektūros paminklus įtrauktus į UNESCO sąrašus užima pirmą vietą ir nemaža dalis tų paminklų yra būtent Sicilijoje. Ta istorija tarytum apsipynė aplink mane ir tada norėdamas išsilaisvinti nuėjau išgerti alaus. Alus nebrangus – apie 2 eu., tad mano mintys greitai prašviesėja ir keliauju toliau. Jeigu kalbėti apie klimatą saloje, tai čia jis vienas švelniausių Europoje, pakrantėse vyrauja tipiškas Viduržemio jūros klimatas: švelnios lietingos žiemos ir karštos vasaros. Saloje maudynių sezonas tęsiasi nuo gegužės iki lapkričio. Sniego baltumo paplūdimiai, nuostabios uolos mažose įlankėlėse, didingi kalnai sukuria nuostabų kraštovaizdį. O kur dar klubai ir diskotekos visoje pakrantėje bei gausybė lankytinų vietų.

Pradėkime nuo Palermo – Sicilijos sostinės, tai sparčiausiai augantis visos Italijos miestas, jau dabar jame gyvena 1,2 mln. žmonių. Mieste daug įvairių statinių, menančių arabų, normanų, burbonų viešpatavimo laikus. Šiame mieste pastatyti įspūdingi Karališkieji normanų rūmai su Palatino koplyčia, kurioje stūkso marmurinis normanų karalių Rodžerių sostas, o ant lubų kabo gipsiniai stalaktitai būdingi islamo menui. Taip pat randu Pretorijos aikštę, Martoranos bažnyčią ir kitus baroko stiliaus paminklus primenančius man, kad nesu jau toks senas. Daugiausiai susidomėjimo kelia Etnos ugnikalnis, na kažkaip visada tokie dalykai jaudina, domina žmones, o jeigu dar jis šiek tiek išsiveržtų man matant, būtų išvis įspūdinga, bet tik šiek tiek.. 🙂  Etnos aukštis 3340 m. Jo papėdė yra apytiksliai Londono dydžio (160 km. perimetro), o ugnikalnio šlaituose daugiau kaip 200 kraterių.  Ir tai vis dar vienas aktyviausių ugnikalnių Europoje, paskutinis išsiveržimas užfiksuotas 2000 m., atrodytų ne pati geriausia vieta gyventi, tačiau Etnos šlaitai vilioja tuo, kad žemė čia derlinga kaip niekur kitur – gausu puikiai drėkinančių šaltinių, o vulkaninės kilmės pelenai dirvą padaro labai derlinga. Teigiama, kad šiose vietovėse per metus galima užauginti net penkis daržovių derlius. Tai, kad ugnikalnio šlaitai gana tankiai apgyvendinti lemia ir tai, kad Etna didelis, bet visai nepavojingas ugnikalnis, nes vulkano proveržiai ir lavos tėkmė lengvai prognozuojami. Na kaip koks strutis – vienas didžiausių paukščių, bet turbūt jis labiau bijo kolibrio, negu pastarasis jo. Žemesniuose Etnos šlaituose veši vynmedžiai bei pistacijos, o dar kiek žemiau obelys, vyšnios. Virš jų žaliuoja ąžuolų, kaštainių ir bukų giraitės, o dar aukščiau sutrūkinėjusios lavos luitai. Aukščiausios vietose yra amžinų sniegynų, įdomus faktas, kad senais laikai iš Etnos viršūnės sniegas buvo vežamas į Romą ir iš jo gaminami valgomieji  ledai.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „etna“

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „palermo“

Taormina – Sicilijos langas į modernųjį pasaulį, ji dalijama į dvi dalis: istorinį miesto centrą ant kalno ir kurortinę dalį papėdėje. Senamiestyje yra graikų teatro griuvėsiai, bet iš tiesų tai ne graikų o II a. pr Kr. buvusioje graikų teatro vietoje pastatytas romėnų teatras, jo diametras 109 m. Šiuo metu teatre rengiami operos ir dramos spektakliai, koncertai. Jau daugiau kaip 50 m. rengiamas Taorminos kino festivalis, filmai rodomi senajame graikų teatre. Kitas miestas, Sirakūzai, yra rytinėje Jonijos pakrantėje. Tai vienas garsiausių antikinės kultūros lopšių, galingiausia senovės graikų užjūrio kolonija. Būtent čia III a. pr. Kr. matematikas Archimedas atrado pagrindinį hidrostatinį dėsnį ir nuogas išbėgo į gatvę šaukdamas “Eureka” (“Radau”). Turistus labiausiai traukia archajiškas senamiestis įsikūręs Ortidžijos saloje. Ši miesto dalis mane sužavėjo siauromis gatvelėmis, ispaniško baroko bažnyčiomis, Aretūzų šaltiniu prie kurio auga papirusai.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „amfitheater taormina“

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „sirakuza sicilija“

Dar gilų įspūdį  man paliko – Sedžesta ir Eričė. Sedžestos šventykla pastatyta ant vienišos nuožulnumos su neprieinamais kalkamenio kalnais jos gale. Sakoma, kad jei šventykloje lankysitės vėjuotą dieną, tai vėjo šniokštimas primins vargonų muziką, deja, man to išgirsti neteko, tai negaliu nei patvirtinti nei paneigti. Eričė yra mažytis miestelis įsikūręs ant 751 m. aukščio kalvos priklausančios Džuljano kalnui. Tiesa, įstabus ne tiek pats miestelis, kiek iš jo atsiveriantys vaizdai – Trapanio druskos laukai, Egados salos,  Bonadžos įlanka.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „erice sicily“

Kaip ir sakiau, Sicilija yra kažkas tokio, net nežinau, patiko visai mūsų šeimai, rinkomės viešbutį esantį netoli Taormino, užsisakėme pusryčiai + vakarienė maitinimo paketą, tiesa, galėjome imti tik pusryčius, nes net kelis vakarus mieliau malšinome kelionių ir nuotykių troškulį, o ne alkio jausmą.

Kelionių pasirinkimas į SICILIJĄ štai ČIA.