fbpx

SURASKITE SAVO SVAJONIŲ KELIONĘ

Savarankiškos kelionės

Kelionės – vienintelis dalykas, kuris mus praturtina viduje. Jų metu nutikę nuotykiai ir išmoktos pamokos įstringa į atmintį ilgam. Į pirmąsias keliones dažniausiai ruošiamės su tėvais, vėliau su mokyklos klase, kelionių agentūromis. Jei tavo tikslas savarankiškos kelionės – būtinai gerai joms pasiruošk. Kad būtų lengviau – pateikiame iš geriausių kelionių puslapių surinkus patarimus, kurie leis jaustis užtikrintai.

 

Savarankiškos kelionės – nuo ko pradėti?

Žinoma, nuo svajonės! Išsirink šalį, kryptį. O galbūt keliauti tave paskatins renginys ar festivalis? Rink informaciją ir kelionę planuok ten, kur vyksta tau patinkančios pramogos. Paryžius skamba žaviai, bet jei tavo hobis alpinizmas ir jei nesidomi architektūra ir muziejais, gali juo ir nusivilti. O gal svajoji išbandyti save, atrasti naujų gyvenimo spalvų? Tuomet rinkitės vietas, kur galėsite nardyti su rykliais, keliauti per džiungles, kopti stačiais skardžiais.

Kad viskas kelionėje vyktų sklandžiai – yra keli svarbūs dalykai, kuriuos būtina apgalvoti iš anksto. Juk kelionės organizavimas pačiam, tai ne tik malonūs nuotykiai, bet ir iššūkiai, neplanuotos situacijos ir atsakomybė už save ir savo atostogas. Tad, kad būtum pasiruošęs/pasiruošusi, aptarsime šias temas:

  • Kaip suplanuoti ir sutaupyti?
  • Dokumentai ir draudimas.
  • Bilietų pirkimas.
  • Apgyvendinimas.
  • Transportas į savo svajonių šalį ir jos viduje.
  • Maistas – ar verta vežtis savo?
  • Pinigai – kiek ir kokiame pavidale?
  • Daiktai – mažiausias kiekis, kurio tau užteks.

Kaip suplanuoti ir sutaupyti?

Išsirinkus svajonių kryptį, pradėk ieškoti skrydžio ar kito transporto į ją. Tai bus pirmoji eilutė tavo savarankiškos kelionės biudžete, ji gali padėti nuspręsti ir kelionės datą. Kai jau turi konkrečią šalį ir miestą, imk domėtis transporto kainomis šalies viduje. Peržiūrėk ne tik taksi, bet ir traukinių, autobusų maršrutus, pasidomėk automobilio nuoma. Tai leis susidaryti biudžetą, kurio reikės norint ne tik nuvykti, tačiau ir keliauti atvykus.

Kitas svarbus išlaidų aspektas: maistas. Esi gurmanas ir norėsi aplankyti geriausius restoranus, o gal tau tiesiog svarbu, kad skrandis neurgztų iš alkio? Orientuotis maisto kainose padės keliautojų forumai bei svetainių sudaromi to miesto geriausių kavinių ir restoranų topai – užėjęs į dažno svetainę rasi meniu su kainomis. Jei daug ką gaminsi pats, prekių kainas palyginti padės tos šalies esančių prekybos centrų katalogai internete, tad būtinai užmegzk akį.

Ketvirta dedamoji tavo kelionių biudžete – pramogos. Išlaidos joms priklausys nuo to, kiek jų bus daug ir kokio išskirtinumo. Pavyzdžiui nardymo paslaugas galima gauti vos nuo 20-30 eurų, tačiau nardymas su delfinais gali kainuoti ir daugiau. Rinkdamasis pramogas būtinai palygink kelių tiekėjų skelbimus ir atsiliepimus apie juos socialiniuose tinkluose.

Kai jau turi bent pirminį biudžetą, laikas apžvelgti visus savo finansus, kad numatytum, kokią sumą per mėnesį turi atidėti norėdamas sutaupyti kelionei. Jei matai, kad taupymas užtruks ilgiau, nei tavo pasirinkta kelionės data, pagalvok, gal gali atsisakyti tam tikrų pramogų, rasti pigesnę nakvynės vietą arba vietoje nuomoto automobilio keliauti viešuoju transportu. Visą kelionės biudžetą ir skaičiavimus patogiausia atlikti Excel lentelėje panaudojant paprastas sudėties, sumos ir atimties formules.

 

Dokumentai ir draudimas

Jei kirsi valstybių sienas – būtinai pasidomėk ar užtenka asmens tapatybės kortelės, o gal būtinas pasas. Europoje tau dažniausiai užteks ATK, tačiau išvykus už jos ribų pasas, o kartais ir viza bus būtina.

Viza dažniausiai užsakoma iš anksto, tad atidžiai išanalizuok jų išdavimo tvarką. Kai kurias galima gauti internetu, tačiau yra šalių į kurias pateksi arba ne tik užpildęs dokumentus vietoje. Tokiu atveju būtina turėti planą B.

Kelionėje turėk dokumentų kopijas, kad turėtum bent kažkokį tapatybės įrodymą dokumentų vagystės metu.

Keliaujant apsidrausk – sveikatą ir visą kelionę. Jei naudoji kreditinę kortelę, kuri siūlo draudimą, susipažink su jos sąlygomis.

Išvykdamas už Europos ribų pasidomėk privalomais skiepais visų valstybių, kurių sienas kirsi. Kai kurie skiepai atliekami per tam tikrą periodą, tad jie gali atidėti tavo galimybę keliauti 2-6 mėnesius, priklausomai nuo vakcinos.

 

Bilietų pirkimas

Visų pirma – bilietų ieškok tik naudodamas paslėpto rėžimo (incognito) langus – tuomet jūsų duomenys nebus susekami ir skrydžių bendrovės negalės dirbtinai išpūsti kainų. Bilietams rasti naudokitės puslapiais, kurie surenka geriausias kainas ir pasiūlymus, pvz. Skyscanner, AirFare Watchdog, AirWander, Momondo ar JetRadar. Pirkdami bilietus susipažinkite su skrydžio atšaukimo sąlygomis – jei kelionė vyks už Europos ribų dažniausiai verta rinkti brangesnę opcija, kuri leis lanksčiau atlikti pakeitimus. Bilietus pirk iš patikimų svetainių. Jei kelionė tolima – verta atsispausdinti bilietus ir įlaipinimo korteles, jei netyčia sustreikuotų telefonas ar neveiktų internetas. Dažniausiai už bilietus reikia atsiskaityti iš karto, tad turėk tiek pinigų, kiek reikia, kortelėje.

 

Apgyvendinimas

Viešbutis ar AirBnB? Pastarasis dažnai, tačiau tikrai ne visada bus pigesnis. Ką rinktis priklausys nuo to, ar nori gyventi centre, ar užmiestyje, kokio komforto lygio ieškai. Jei keliausi su didesne kompanija, kartais verta nuomotis visą namą, nes tai padės sutaupyti daugiau, nei mokėjimas už viešbutį. Jei keliausi iš vieno miesto į kitą visad įvertink tiek viešbučių, tiek ir nuomojamų kambarių pasiūlą, mat skirtinguose miestuose jie gali skirtis. Jei vyksti automobiliu – įsimesk palapinę. Europoje tikrai daug kempingų, kuriuose galėsi patogiai apsistoti.

Naudodamasis pvz. Booking puslapiu dažnai už viešbutį galėsi atsiskaityti tik atvykęs, jie turi gan lanksčias atšaukimo sąlygas. Tuo tarpu už AirBnB paslaugas 50% turėsi sumokėti iš anksto. Tai irgi gali lemti tavo pasirinkimą, priklausomai nuo to, kiek esi pasitaupęs iš anksto.

 

Transportas į savo svajonių šalį ir jos viduje

Savarankiškos kelionės automobiliu po šalį – puikus būdas ją pažinti. Keliauti po Europą gali ir savo automobiliu, arba išsinuomoti nuvykęs. Jei vyksi su savo – įsitikink, kad automobilis yra techniškai tvarkingas, kad kelyje nenutiktų netikėtumų. Tačiau, jei į savo svajonių atostogas atskrisi, nenuvertink keliavimo ir viešuoju transportu. Yra daugybė miestų su puikiai išvystytu traukinių, tramvajų, troleibusų ir autobusų tinklu, arba itin geromis taksi kainomis. Be to, daugelyje šalių gali naudotis Uber. Pasirinkęs viešąjį transportą susipažink su nuolaidomis – dažnai 3/5/7 dienų transporto bilietai kainuoja pigiau nei bilieto pirkimas kas kartą naudojantis transportu. Miesto kortelės kartais siūlo ne tik pramogas ir muziejus, bet ir keliavimą mieste, tad būtinai tuo pasidomėk.

 

Maistas – ar verta vežtis savo?

Ar verta įsidėti maisto priklausys nuo to, kaip toli ir į kokią brangią šalį keliausi. Pavyzdžiui skrisdamas į Švediją, kur maistas brangus, tikrai gali įsidėti lengvų užkandžių 2 dienoms, tačiau jei tavęs laukia egzotiški kraštai su nuostabiais patiekalais ir vaisiais – neverta prikrauti kuprinės naminiu maistu: atvykęs jo tiesiog nenorėsi ir viską išmesi arba parsiveši atgal.

Visad verta pasiimti geriamo vandens, kramtomosios gumos ir vieną kitą javainių batonėlį, kuris gelbėtų netikėtoje situacijoje.

Kaip rinktis kavines ir restoranus atvykus? Jei jau perkaitei populiarių svetainių atsiliepimus, tačiau neapsisprendei – klausk vietinių. Dauguma mielai pasakys, ko būtinai paragauti ir kur nueiti. Jei lankaisi šalyje, kurios virtuvė itin egzotiška (pavyzdžiui naudojama daug lietuviams neįprastų prieskonių) – pirmas kelias dienas tokio maisto tik ragauk, kad skrandis prisitaikytų prie neįprasto maisto ir netektų ilgų valandų praleisti tualete ar gulint lovoje.

 

Pinigai

Atsiskaitydamas kortele rinkis tos šalies valiutą, kurioje esi. Tai padės tau sutaupyti valiutos konvertavimo mokestį. Išvykdamas už Europos ribų pasidomėk, kokia valiuta populiariausiai keičiama. Tau gali prireikti dolerių ar kitos valiutos. Taip pat pasidomėk, ar toje šalyje populiaru atsiskaityti kortele – net Europoje, pavyzdžiui Vokietijoje, dažnai prireikia grynųjų. Nemokamai išsigryninti galėsi naudodamas Revolut ar Monese korteles. Tiesa, tikrink ar tai įprastas ar turistams skirtas bankomatas. Pastarieji nesuteikia nemokamo išgryninimo naudojant šias korteles. Jei nerandi tinkamo bankomato, klausk vietinių, kur yra jų pačių naudojamas bankas.

Sudaręs dienos biudžetą stenkis jo laikytis. Tačiau pasilik ir lankstumo – galbūt atvykus į vietą sužinosi, kad vyksta unikalus renginys, festivalis ar kita tave itin žavinti pramoga. Jei sukorei itin tolimą kelią – kartais verta išleisti šiek tiek daugiau ir pasimėgauti malonumais.

Savarankiškos kelionės žavi savo laisve rinktis, tačiau čia gali būti ir netikėtumų, tad būtinai turėk atsarginių pinigų grįžimui namo. Tai turėtų būti tavo atsarginis fondas, kurio, jei nieko nenutiks neišleisi ir saugiai parsiveši. Kada gali prireikti atsarginių pinigų? Atšauktas skrydis, pavėlavimas į traukinį, atšaukta viešbučio rezervacija ir kitos.

 

Daiktai – mažiausias kiekis, kurio tau užteks

Daiktų kiekis labai priklausys nuo klimato ir tavo svajonių atostogų pobūdžio. Vykstant į šaltus kraštus tau teks vežtis daugiau bagažo, tuo tarpu vykstant pramogauti prie jūros pavyks susipakuoti lengviau. Daiktų kiekį imkis kartu su savimi įvertindamas keliavimo būdą ir pobūdį: keliausi automobiliu ar viešuoju transportu, atvykęs gyvensi netoli norimų aplankyti objektų ar miesto pakraštyje, atvykęs apsistosi vienoje vietoje ir po to vyksi namo, o gal keliausi po šalį. Automobilis leis pasiimti daugiau daiktų, tuo tarpu keliavimas po šalį vers apgalvoti kiekvieną daiktą, nes juos turbūt nuolat turėsi su savimi.

Svarbiausi daiktai savarankiškai kelionei:

  • Pasas arba asmens tapatybės kortelė.
  • Telefono įkroviklis ir nešiojamas įkroviklis, adapteris, jei šalyje naudojami kitokie elektros lizdai.
  • Bilietų ir dokumentų kopijos.
  • Bent 3 komplektai apatinių.
  • 3 marškinėliai (vieni ant savęs, kiti pasikeitimui).
  • 2 kelnės (vienos ant savęs, kitos pasikeitimui).
  • Asmens higienos priemonės (priklausomai nuo šalies, skrydžio tipo tokias priemones kaip dantų pasta, šampūnas, dušo želė gali apsimokėti pirkti vietoje). Taip pat į kelionę verta pasiimti kosmetikos mėginukus arba tą, kuri jau eina į pabaigą – mažiau parsiveši namo, tad turėsi daugiau vietos lauktuvės.
  • 2 poros batų (vieni ant savęs, kiti pasikeitimui). Populiari praktika vežtis labiau sudėvėtus ir kelionės pabaigoje vieną porą išmesti bei palikti vietos lauktuvėms, jei keliaujate su kuprine.
  • Greitai džiūstantis rankšluostis, jei nakvosi ne viešbutyje.
  • Vaistai nuo skausmo bei gerinantys virškinimą. Jei vartoji receptinius vaistus, pasidomėk ar svečioje šalyje atvykstant gali prireikti recepto.

Paskutinis patarimas

Nebijok nukrypti nuo plano, išlaikyk gerą nuotaiką, būk spontaniškas ir atsipalaiduok. Tobulos atostogos ne visada yra tos, per kurias sudėjai visus pliusus ties lankytinais objektais ar karščiausiomis pramogomis, o tos, kuriose daug juokeisi, pažinai naujus žmones, atradai vertingų gyvenimo pamokų.

Kelionės į TurkijąAntalija

LIBERTY HOTELS LYKIA 5*

2024.10.06 Naktų sk.: nuo 7 naktys

976 €

PLAČIAU

Kelionės į TurkijąKemeras

DOBEDAN EXCLUSIVE HOTEL & SPA 5*

2024.03.30 Naktų sk.: nuo 7 n.

724 €

PLAČIAU

Kelionės į TurkijąBodrumas

BLUE BAY PLATINUM 5*

2024.09.20 Naktų sk.: nuo 7 n.

1036 €

PLAČIAU
Kelionių lagaminas

NERADAI SAVO SVAJONIŲ KELIONĖS?

Ir gauk individualų pasiūlymą!


    Viešbučio žvaigždučių skaičius*:

    Maitinimo tipas*: