fbpx

SURASKITE SAVO SVAJONIŲ KELIONĘ

3 DALIS. KAIP KELIAUTI MADEIROJE IR NUO KO PRADĖTI?

Į Madeirą galima keliauti mažiausiai 7 dienoms arba 14 dienų. Mes šį kartą keliavome 7 ir papasakosiu savo kelionių maršrutą po Madeirą.

 

NUO KO PRADĖTI KELIONĘ PO MADEIROS SALĄ

Kas geriau ar keliauti automobiliu ar imti ekskursijas?

Kokie keliai Madeiroje? Labai geri, nemokami, daug tunelių. Venkite offroudų (lauko keliukų) – jie gali pereiti į siaurus birius žvyrkelius, o apsisukti ne visada būna kur – teks važiuoti atbuline eiga kelis kilometrus. Visi keliai, kurie nurodyti žemėlapiuose ar google maps – geri. Daug stačių kelių, nemažai staigių posūkių miesteliuose. Būtinai rinkitės galingesnį automobilį. Mažiausia, pigiausia mašinikė daug kur neįkils.

Stovėjimo aikštelės Madeiroje – galima stoti ten, kur mėlynos linijos. Stovėjimo aikštelė kainuoja ~apie 1eur/val. Maksimalus greitis Madeiroje –  būkite ramūs, jūs jo tikrai neviršysite.

Pakeliui 30 metrų nuo viešbučio link miesto (pasukus į dešinę) Hertz išsinuomojame automobilį. Paklausiu, ar galiu gauti tokią pat kainą kaip esu nusižiūrėjusi Rentalcars programėlėje. Kaina nedidelė, pati suprantu, bet turistų mažai, mergina sutinka su kaina. Šiek tiek mus apgauna, mes mielai leidžiamės apgaunami: imi mašiną su pilnu kuro baku ir gražini su tuščiu – įskaičiuotas autonuomos kuras yra smarkiai brangesnis nei degalinėje.

Mašinos nuoma 6 dienoms – ~110 € + 46 € susimokame už pilną baką kuro (jo mums pilnai užteko visai kelionei. Automobilį atidavėme su degančia raudona lempute). Taigi, automobilio nuomos kaina viso 156 €: papildomas vairuotojas, neribotas kilometražas, civilinis draudimas, pilnas draudimas su 1500 išskaita, franšize). Aišku, jūs galite vairuoti ir oficialiai neužsisakę papildomo vairuotojo, tačiau turite suprasti: auto įvykio atveju negalios draudimas, jei avariją padarys ne oficialus vairuotojas

Madeira tokia sala, po kurią reikia keliauti: automobiliu ir pėsčiomis ar Boltu. Čia nėra negražių vietų – kiekvienas metras verčia aikčioti.

Iš Ekskursijų būtinai rinkitės safari džipais ypač į kalnų gilumą, į tarpeklius, ten kur nepravažiuosi paprastu automobiliu. Kitas ekskursijas rinkitės tik tuo atveju, jei nevairuojate arba  labai nedrąsiai jaučiatės svetimoje vietoje. Madeira tokia nuostabi, kad kiekvieną vietą norisi patirti savo tempu, neskubant: čia atsigerti pončos, čia pasėdėti ant skardžio virš debesų ar tiek, kiek nori maudytis natūraliuose lavos baseinuose.

Patogu keliauti vietiniais autobusais: jie gana punktualūs bei pigūs. Viešasis transportas Madeiroje išplėtotas labai gerai. O jei kur užstrigsite – ne problema, nes visur galite išsikviesti Boltą.

SVARBU: prieš planuodami dieną, pasitikrinkite, kokie orai numatomi ten, kur keliausite. Pagal tai, kur švies saulė ir planuokite savo kelionę po Madeirą. Orus Madeiroje tikrinkite iš vakaro, o ne prieš mėnesį. Atsikėlę dar sykį pasitikrinkite, ar ten kur šiandien keliausite, nelyja lietus.

1 DIENA. FUNŠALIS. VISA DIENA PĖSČIOMIS ARBA BOLTU

Kelionę pradedame ~ 9 ryto po pusryčių viešbutyje. Pažintį su Funšalio senamiesčiu pradėkite nuo Markado do Lavadore – Fermerių turgaus. Pirmame aukšte Madeiros žuvies turgus, užkilus aukščiau pamatysite įvairiausių kryžmintų vaisių, kurių niekur kitur pasaulyje neteko matyti: bananasai – į žalius kankorėžius panašus banano ir ananaso hibridas, anona arba pomidorinė pasiflora – pomidoras kryžmintas su pasiflora. Ten sužinome, kad pasiflora – Madeiros nacionalinis vaisius, kryžminamas su viskuo: pomidorais, citrinomis, apelsinais, mandarinais, mango ir t.t. Nustembame, kad Pasiflora yra tas pats vaisius kas ir Marakuja, o iš anglų kalbos  – passion fruit pažodžiui į lietuvių verčiasi kaip „aistros vaisius”. Neskubėkite visko čia pirkti. Keliaudami po salą rasite pakelėse tais pačiais vaisiai prekiaujančių vietinių ūkininkų.

Turguje dirba fantastiški pardavėjai – burtininkai. Krauna tau tuos spalvotus vaisius, sako: dar 1 tokį, dar tokį. Ir nepajunti kaip už nedidelį maišelį vaisių susimoki 80 €! Mintyse suklyki: o dieve!! Bet garsiai nepatogu išsiduoti, tai perki. Ramina tai, kad apsidairius matai daugiau turistų panašiai „nustebusiais“ veidais. Vaisius pirkite paskutines dienas ir tik po 1 paragauti. Nes jų magija išsisklaido vos tik išsikrauni juos savo virtuvėje.

Iš karto už Funšalio Turgaus rasite nuostabią gatvę – Rua de Santa Maria. Tai pati seniausia ir įspūdingiausia ne tik sostinės, bet ir visos Madeiros gatvė.

Funšalio senamiesčio pakrantėje susiraskite keltuvą (FUNCHAL CABLE CAR), kuriuo pakilsite į Monte kalną virš Funšalio stogų. Kylant keltuvu atsivers įspūdingi Funšalio vaizdai. (Būtų tobula, kad diena, kai jūs rinksitės šį maršrutą, būtų giedra. Kitaip vaizdai neatsivers.). Aplankykite Dievo Motinos bažnyčią, aplink ją labai gražus parkas. Graži ir pati bažnyčia.

Būtinai pasivaikščiokite Monte Palace Madeira Garden – vienas gražiausių pasaulyje atogrąžų parkų. Įėjimas į Monte Palace mokamas (kaina apie 14€). Sukurtos skirtingo stiliaus erdvės, ypač visiems įspūdį daro kiniečių kiemelis su raudonais kiniškais stogeliai bei tiltukais. Jei norite ne prabėgti, o pasimėgauti, prireiks 2 valandų arba ilgiau.

 

Nuo Montes kalno galite nusileisti  karklinėmis rogėmis, kurias vietiniai vadina taboganais (Monte Toboggan, 15 € žmogui). Labai verta dėmesio pramoga – rogėse sėdite po 2 ir dideliu greičiu gatve čiuožiate žemyn. Roges valdote ne jūs, o važnyčiotojai, kurie stovėdami rogių gale vairuoja, kitaip tikrai neišgyventumėte.

Jei atvykote automobiliu galite toliau kilti į Vienuolių slėnį. O mes leidžiamės žemyn į Funšalį.

Stovint veidu į vandenyną Funšalio krantinėje kairėje pusėje pamatysite ryškiai geltoną fortą – Fortaleza de Sao Tiago, pastatytą 1614m. Dabar čia veikia nerealus restoranas DO FORTE. Tobula jei turite kokią progą arba tiesiog paskutinei, atsisveikinimo su Madeira vakarienei. Vieta išskirtinai graži, žmonės pasipuošę, aptarnavimas tobulas, maistas patiekiamas gražiai. Kainos aukštokos, lyginant su kitais paprastesniais Funšalio restoranais.

Visą maršrutą pateikiu eilės tvarka, kad nereiktų vaikščioti pirmyn atgal ir pamatytumėte gražiausias, įspūdingiausias Funšalio vietas.

 

2 DIENA: KELIONĖ AUTOMOBILIU

CAMARA DE LOBOS BAY – CABO GIRAO SKYWALK – ROTA DE BANANA – PRAIA DEL CALHETA – PORTO MONIZ baseinai – SEIXAL miestelis

Su savimi būtinai turėkite: kremą nuo saulės, maudymosi kostiumėlį, rankšluostį, skrybėlę ar kepurę, Rains ploščių ir vandenį.

Iš viešbučio iškylam 9:30 po pusryčių – grįžtam 18:30 vakarienei.

Kamara de Lobos BAY (Câmara de Lobos) – mano mėgstamiausias miestelis Madeiroje. Tipiškas žvejų miestelis su kaimišku uostu – Vinstono Čerčilio pamėgta vieta. Man patinka čia gerti kavą – dar ne kartą čia užsuksime. Praeikite krantine iki molo ir juodų uolų dešinėje pusėje. Atsiveria gražus miestelio vaizdas „lyg iš jūros”. Šiek tiek grįžkite atgal ir už molo sukite į kairę, į siauras senamiesčio gatveles. Užkilus į viršų, į „Jardin”, jų parką, atsivers gražūs vaizdai, būsite virš Camara de Lobos bažnyčios.

Cabo Girao Skywalk (Kabo Žirao) – labai aukštai esanti aikštelė stiklinėmis grindimis, įspūdingas vaizdas. Geriausiai būti kuo anksčiau, kol dar neveža ekskursijų ir kol gali ramiai pasimėgauti vaizdu.

Pakrante laikomės Calheta beach krypties. Pakeliui pakrantėje sustojame prie labai įspūdingos bananų levados – ir pusvalandžiui lendame pasivaikščioti. Tai lyg didelis bananų sodas su milžiniškomis nutįsusiomis bananų kekėmis bei žiedais.

Toliau Calheta paplūdimys – vienas iš nedaugelio smėlio paplūdimių Madeiroje. Atsigeriame kavos ir kylame toliau į šiaurę per ER210 kelią. Kelias fainas, eina per kaimukus ir miškus.

Porto Moniz – natūraliai susiformavę lavos baseinai. Porto Moniz gražūs vaizdai prasideda jau nuo kalno viršūnės. Prisiparkuokite bet kur apačioje, stovėjimo aikštelė mokama. Miestelyje 2  baseinai – vienas natūralus – nemokamas. Man jis daug įspūdingesnis. Ten yra restoranas, gana geras maistas ir labai gražūs vaizdai, siūlau čia ir papietauti. Persirengimo kabinų nėra, dėl to rengiasi kas kaip išmano.

Pėsčiomis pakrante eikite iki kitų lavos baseinų (jei stovi veidu į vandenyną – į kairę) . Visiškai kitokie baseinai. Mokamas įėjimas tik ~1 €. Visai kitoks potyris, verta išbandyti ir juos.

Pakeliui grįžtant sustokite prie Seixal paplūdimio – labai fainas juodo smėlio paplūdimys, iš kurio atsiveria labai gražus kalno ir krioklių vaizdas. Jaukus gražus ir pats Seixal miestelis aukščiau. Čia yra restoranų su gražiais vaizdais – verta sustoti.

3 DIENA: AUTOMOBILIU IR ĖJIMAS LEVADA

LEVADA DAS 25 FONTES/ LEVADA DO RISCO

Kaip iš tūkstančių levadų išsirinkti tas, kurios paliks didžiausią įspūdį?

Ankstesniame bloge minėjome apie levadų programėlę, kurią galite parsisiųsti ir matyti visas levadas pagal sunkumą. Programėlės nuoroda: https://apps.apple.com/us/app/walkme-walking-in-madeira/id577067362

Pradedame 9:30 ir į Funšalį grįžtame 18 val. Nuo Funšalio iki Rabacal važiuojame 28 km, >1 val., kelias nesudėtingas.

Prisiparkavus iki Levados einame 850metrus, 20 minučių. Vaizdai gražūs, keliukas eina žemyn. Nusileidus, levados pradžioje yra kavinė. Nerealiai skanūs desertai ir kava. Tiek iš vienos tiek iš kitos kavinės pusės pateksite į tą pačią levadą.

Levada nesudėtinga ir nepavojinga. Pirma dalis iki Krioklio lengva. Matėme merginą, einančią su aukštakulniais ir šeimą su mažyliu vežimėlyje. Antra dalis daugiau lipimų, bet labai graži. Į priekį labai lengva, nes lipame žemyn, o atgal jau tenka lipti aukštyn. Tačiau pailsint – nesunku. Jei nors kiek sportuojate ar vaikštote į darbą pėsčiomis – 25 šaltinių levada – vienas malonumas.

4 km (pirmyn atgal) ėjome 4 valandas. Grįžę save apdovanojame ponča (kuri čia daug stipresnė nei kitur) ir bolu ducacu (šilta česnakine duonele). Labai skanūs desertai. Jei jau nebeturite jėgų eiti nuo restorano iki mašinos – autobusų stotelėje yra telefono numeris, kuriuo paskambinę galite išsikviesti mikriuką (2-3 € pervežimas). Į Funšalį grįžtame kitu keliu. Tiek kelias pirmyn, tiek atgal lengvas vairuoti ir labai malonus dairytis.

4 DIENA: AUTOMOBILIU IR ĖJIMAS

CRISTO REI SKULPTŪRA GARAJAU  –  SANTA CRUZ- SAO LOURENCO – PORTO CRUZ MIESTELIS

Pradedam 9:30 ryte, iškart po pusryčių. Šįkart pietrytinė salos dalis. Planavome apkeliauti visą rytinę dalį, tačiau popiet suprantame – nebespėjame, nesidraskysime.

Nuo Fušalio iki Cristo REI (Kristaus Karaliaus) skulptūros Garajau miestelyje (tariasi Garachau) pusvalandis kelio. Lyg mažesnė RIO de Ženeiro Kristaus atpirkėjo statulos versija. Įspūdinga vieta, iš kurios atsiveria Funšalio įlanka bei Atlanto vandenyno vaizdai. Nuo Kristaus statulos leidžiamės laiptais žemyn. Ypač gražus vaizdas žvelgiant iš apačios.

Nuo Garajau važiuojame link Madeiros tarptautinio oro uosto. Santa Cruz – miestelis su gražiu gėlių kilimu virš upės. Įsitaisykite pakrantės kavinėje – iš jos matyti Funšalio oro uostas. Fantastiškas vaizdas stebėti kaip kyla ir leidžiasi lėktuvai. Miestelio  centre – graži Igreja Matriz, pastatyta XVI a., bažnyčia. Pakrantėje – vaikų žaidimo aikštelės ir palmių promenada.

Sao Lourenço – ne levada, bet man gražiausias ir įspūdingiausias žygis Madeiroje. Nors kilometrų nedaug, į priekį einame porą valandų. Lyg oazę priekyje matome kavinę – laukuose palmėmis apžėlęs plotelis. Nuo ten galima žygį baigti, nusileidus į prieplauką ir parplaukiant laivu iki stovėjimo aikštelės. Kitas variantas – žygį tęsti iki pat iškyšulio pabaigos (iki pat pabaigos nueiti neina, einam tiek, kiek veda kelias). Jei Sao Lorenco iškyšulį tęsite iki galo, aplankyti Porto Cruz miestelį nukelkite kitai dienai.

Labai fainas miestukas, vertas dėmesio, su didžiule uola pakrantėje. Aplink uolą veda šaligatvis. Vaizdai  – wow. Jei uolą apeidinėsite iš kairės pusės, praeisite romo gamyklą dešinėje, o kelio pabaigoje, iš dešinės pusės prieisite vietą, kur po šaligatviu esanti grota sutraukia vandenį ir spjauna didelę bangą aukštyn, kartais ir ant žmonių.

Inga 1000mylių


SKAITYKITE DAUGIAU APIE MADEIRĄ:

MADEIROS EKSPERTAI PATARIA. 1 DALIS. KAIP SUSIPLANUOTI KELIONĘ Į MADEIRĄ?

2 DALIS. KĄ ŽINOTI KELIAUJANT MADEIROJE?

Kelionių lagaminas

NERADAI SAVO SVAJONIŲ KELIONĖS?

Ir gauk individualų pasiūlymą!


    Viešbučio žvaigždučių skaičius*:

    Maitinimo tipas*: