fbpx

SURASKITE SAVO SVAJONIŲ KELIONĘ

10 įdomių faktų apie Sacharos dykumą

Sachara, apimanti didžiąją dalį Šiaurės Afrikos, yra garsiausia pasaulio dykuma. Bet kiek jūs iš tikrųjų žinote apie šį nuostabų kraštovaizdį? Pateikiame 10 faktų apie Sacharos dykumą, kurių galbūt dar nesate girdėję.

  1. Paplitusi klaidinga nuomonė, kad Sachara yra didžiausia pasaulyje dykuma. Tiesą sakant, tai didžiausia karštoji dykuma už Arkties ir Antarktidos, kurios abi yra šaltos dykumos. Vasaros mėnesiais Sacharos vidutinė temperatūra svyruoja tarp 38–46 °C.
  2. Sacharos dykuma apima apie 8 600 000 kvadratinių kilometrų. Tačiau laikui bėgant tai keičiasi, nes tikrasis dykumos plotas plečiasi ir susitraukia su metų laikais.
  3. Mokslininkai apskaičiavo, kad bendras Sacharos dydis išaugo iki 10 % didesnis nei buvo prieš beveik šimtmetį. Nors tai iš dalies lemia natūralūs klimato ciklai, atsakinga ir žmogaus sukelta klimato kaita.
  4. Sachara, apimanti beveik trečdalį Afrikos žemyno, iš viso siekia 11 šalių. Tai Egiptas, Alžyras, Čadas, Libija, Malis, Mauritanija, Marokas, Nigeris, Sudanas, Vakarų Sachara ir Tunisas.
  5. Sacharos pavadinimas kilęs iš arabiško žodžio sahra, kuris reiškia „dykuma“.
  6. Smėlio kopos ir lakštai dengia tik apie 25 % tikrojo Sacharos paviršiaus. Šioje dykumoje taip pat yra daugybė kitų sausumos ypatybių, įskaitant druskos lygumas, žvyro lygumas, plynaukštes ir net kalnus, kuriuose buvo užfiksuotas sniegas.
  7. Nors daugelis Sacharos smėlio kopų siekia daugiau nei 180 metrų aukštį, aukščiausia šios dykumos vieta yra užgesęs ugnikalnis, vadinamas Koussi kalnu Čade, kurio aukštis siekia 3415 metrų.
  8. Tai gali būti viena atšiauriausių aplinkų Žemėje, tačiau Sacharoje gyvena įvairi laukinė gamta, prisitaikiusi prie ekstremalų gyvenimo. Be kupranugarių ir ožkų, dykumos rūšys yra gepardai, gazelės, stručiai, feneko lapės ir driežai. Labiau pavojingi gyvūnai yra mirtinasis skorpionas ir ypač nuodinga smėlio angis.
  9. Apie 2,5 milijono žmonių Sacharą taip pat vadina namais, kurių dauguma turi berberų arba arabų šaknis. Jie arba gyvena nuolatinėse gyvenvietėse prie vandens šaltinių, arba turi klajoklišką gyvenimo būdą, keliauja iš vienos vietos į kitą su avių, ožkų ar kupranugarių bandomis.
  10. Sacharos prekybos keliai suvaidino svarbų vaidmenį Senovės Afrikos ekonomikoje. Tokios prekės kaip varis, druska ir auksas buvo gabenamos kupranugarių karavanais, kuriuos savo klestėjimo laikais sudarė tūkstančiai kupranugarių. Yra net įrašas, kuriame minimi 12 000 kupranugarių karavanai, keliaujantys tarp Egipto ir Sudano.
Kelionių lagaminas

NERADAI SAVO SVAJONIŲ KELIONĖS?

Ir gauk individualų pasiūlymą!


    Viešbučio žvaigždučių skaičius*:

    Maitinimo tipas*: